Thursday, November 20, 2008

Love These!

Great Lunch bags!


My 7 yr. old buys his lunch everyday at school. I love it. It is inexpensive, convenient, and time-efficient. Luckily, we live in a school district with a great food program.

However, recently I have been getting this all-too-familiar response to the "what did you eat at lunch today?" question: PEANUT BUTTER & JELLY.

Everyday, peanut butter and jelly. Well, I befriended the head custodian at Max's school and asked him to do some daily detective work for me. I wanted to know if Max was asking for PB & J too often. Turns out, it is a daily occurrence.

So, I will no longer be paying for that.
I can make PB & J for less than $1.60/day.

I found these great lunch bags at http://www.learninglunch.com/.

I love 'em. They are covered with academic questions, ranging from spelling to math to science.
Learning and eating at the same time...so cool!

75 bags for $9.99 and I've always loved the retro brown paper bag lunch look!

6 comments:

Lindsey Wood-Felstead said...

These are seriously so cool. I'm gonna order me some right now! Thanks for sharing!

davis family said...

HOw great are those? Good find. We pack lunch alot too..those would sure come in handy!

Keri said...

Adorable! I didn't even know they offered PB & J at school...

I need to get some of those bags for Kaylie!

Melissa said...

Cute bags! I love those!

Wendy said...

Hi Sara~Ashley said you guys had a lot of fun last night!! That was nice of you and Bri to come and see Zac! I wish I could've come!! Maybe next time!!

Wendy said...
This comment has been removed by the author.